Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Únor v dubnu a pan Kmenta Dnes.

23. 04. 2012 22:51:23
Závan studeného větru tentokrát nepřišel z Kremlu, tuto etapu, zdá se, máme za sebou, ale přišel z pódia odborů na sobotní manifestaci. Předáci odborů se v jakémsi hip hop rytmu předháněli v co nejradikálnějších heslech: odstupovali vládu, přijímali její demisi, vyhrožovali paralyzací státu, vyřizovali si to s ČT a dokonce rušili Ústavu. Slovník prvorepublikových komunistů. Místy to vypadalo, že dojde i na pásky LM a potáhne se na Hrad. Chvíli jsem měl dojem, že i Policie ČR se k nim přidá, když blahosklonně přihlížela blokaci náměstí I. P. Pavlova demonstrujícícmi, kde pochod nebyl nahlášený.

Představení na podiu, k úlevě pamětníků dob před rokem 1989, sklouzlo nakonec do jakési české verze reggae stylu, kde místo kytar a bicích se řehtalo a troubilo.

Výkřiky střídaly výkřiky za doprovodu hlučící klaky, která chvílemi přestávala mít přehled o heslech navzdory dvěma modrým dirigentům, kteří naznačovali v pozadí poskakujících odborových předáků, kdy že se má bučet, řehtat, troubit.

Režie vypadávala místy z kontextu, klouzající kamera ukazovala dost nechápavých tváří, s určitým náznakem překvapení, co že se tam na té tribuně děje. Nebýt řehtaček a trubek, byl by na Václavském náměstí jen neurčitý šum hlučícího davu.

Zdálo se, že velká část účastníků zpracovává vykřikovaná hesla s určitým zpožděním, s určitým překvapením nad jejich obsahem a vnímá je znatelně rozpačitě. Opatrný český člověk se asi svého nitra ptal, jestli to nebylo příliš, jestli toho nebylo moc!? Nedivil bych se ani, kdyby starší generace se jen tak ze zvyku neohlížela, jestli soused křičí málo nebo moc nebo je zticha? Nebo jestli on sám náhodou nekřičí moc nahlas anebo příliš nemlčí!?

Rušit Ústavu, paralyzovat stát, to i tomu bodrému člověku, který šel demonstrovat přesvědčen o svém zákonném právu projevit nesouhlas, asi bylo moc.

Mohl se ten občan i ptát: rušit Ústavu, paralyzovat chod státu, pomůže nám to? Přidá mi to tu pětistovku do kapsy? Nepřidá, občane, nepřidá, a nechtěj na to přijít tím, že budeš volit tu část politického spektra v čele s Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí v r. 2002, který nahradil Jiřího Rusnoka, který s přesvědčením ekonoma odmítl 100 miliardový rozpočtový schodek. Ekonom Sobotka to však zvládl.

I pan Kmenta v MF Dnes 23.4. vidí dál než jen za roh, soudě podle jeho článku v MF Dnes na straně 10. pod názvem: „Raději Bártu než komunisty“, kde po určité úlitbě jemu samému se v podstatné části článku otevřeně dotýká společenské užitečnosti KSČM. Zkráceně vzato, končí svojí úvahu tím, „že raději nedokonalou demokracii než se postupnými krůčky vracet k něčemu, co nám bude připomínat dobu nesvobody a totality“ a uzavírá, že tedy „raději ještě jednoho Víta Bártu i se vším všudy, protože věří, že ti co přijdou po něm, snad pochopí, že politika není byznys. O demokracii a politickou kulturu stojí za to bojovat. I když to bude trvat věčně.“

Ano, bojovat o politickou kulturu a demokracii, která začíná kulturním chováním nás všech, vzájemnou slušností a ohleduplností. Nic na tom nemůže měnit skutečnost, že jiní se mohou chovat jinak. Začínat se má vždy u sebe.

Bojovná hesla typu: zrušit Ústavu, paralyzovat chod státu dokud vláda neodejde, do demokratického dialogu nepatří. Naopak, konkrétní snaha v tomto směru může v určitém ohledu vyústit i v přípravu trestního činu rozvracení republiky podle §310 Tr.z., kde text říká, že „rozvracením republiky se míní úmyslné rozvrácení ústavního zřízení“.

Naše společenské zřízení je demokratické. Jakékoliv narušení principů zastupitelské demokracie nátlakovými akcemi nevolených „z lidu vzešlých“ předáků je cestou zpět do dob před rok 1990 v politickém souladu s reliktem té doby, Komunistickou stranou Čech a Moravy.

Autor: Otto Černý | pondělí 23.4.2012 22:51 | karma článku: 17.72 | přečteno: 1046x

Další články blogera

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 3147 | Diskuse

Otto Černý

Brno – 24 hodin on line: tři přepadení, jeden pokus o vraždu a žádné problémy ve Švédsku.

Brno? Ne, jen pro ilustraci, ale Malmö, švédské město se 300000 obyvatel velikostí podobné Brnu, kde 38 % obyvatel je nešvédského původu v první generaci.

12.2.2017 v 15:11 | Karma článku: 43.60 | Přečteno: 2583 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Podivná (Ne)Sebevražda Anety R. – část další.

Policie ČR odložila případ s odůvodněním, že ”nebyly zjištěny žádné konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly na cizí zavinění, ve věci tedy ani po podrobném a obsáhlém vyšetření nejde o podezření ze spáchání trestného činu”

14.9.2016 v 14:16 | Karma článku: 37.42 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Záhadná (sebe)vražda Anety R.

V životě vzniknou osudové kombinace špatného místa, nevhodného času a zcela nevhodné společnosti. To se přihodilo Anetě R., když se na cestě z dovolené zastavila v Praze u kamarádky Kateřiny J.

1.2.2016 v 9:26 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 172 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 4.11 | Přečteno: 94 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1131 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1651

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.