Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legislativní obruče EU – zákon o „praní špinavých peněz“.

6. 05. 2012 23:08:39
Jsi, občane, podezřelý, že ses provinil proti zákonům této republiky? Pokud ano, v nejmírnější formě k vyšetření skutkové podstaty toho možného činu či přečinu budeš povolán k podání vysvětlení na Kriminální policii. Budeš poučen o svých právech, vyslechnut, případně podepíšeš protokol. Protokol podepíše i vyšetřovatel Kriminální služby Policie České republiky svým jménem, funkcí a hodností. Výslech může probíhat za přítomnosti tvého advokáta, občane. Potud běžný postup.

Máš-li však, občane, smůlu, že na tvůj účet chodí jen nějakých, řekněme patnáct tisíc měsíčně a máš-li závistivého souseda nebo jsi někomu přebral snoubenku a bohatší tetičku v Americe, možná stačí teta z Horní Dolní, která prodala záhumenek, může se stát, že se oka mihnutím staneš majitelem zablokovaného soukromého účtu a nepřítelem státu a na 2x 72 hodin žebrákem.

Existuje zákon č.253/2008 o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Zákon jednoduše převzal Směrnici EU 2005/60/ES a „to za účelem zabránění zneužívání finančního systému k legalizaci výnosů z trestné činnosti a k financování terorismu a vytvoření podmínek pro odhalování takového jednání“.

Co znamená ona legalizace? V §3, odst. 1 se říká, že: „Legalizací výnosů z trestné činnosti se pro účely tohoto zákona rozumí jednání sledující zakrytí nezákonného původu jakékoliv ekonomické výhody vyplývající z trestné činnosti s cílem vzbudit zdání, že jde o majetkový prospěch nabytý v souladu se zákonem. Odstavec 2., se dotýká financování terorismu.

Potud bychom si všichni mohli říci, že je dobře, že takový zákon existuje. I když, při bližším zkoumání občanu dojde, že těžko si bude např. pasák zakládat účet, kam mu budou chodit peníze z výnosu prostituce, že?

Takže, občane, nastane situace, kdy jsi přebral kamarádovi snoubenku a zrovna v tom čase ti poslala teta něco na přilepšenou, řekněme 100.000 Kč. Už předtím ses pochlubil kamarádovi, že to půjdete oslavit. Kamarád nespí několik nocí a tak brouzdá po internetu a dozví se, že existuje něco jako tento zákon a analytický útvar Ministerstva financí, který je vděčný za jakoukoliv zprávu o lumpech, kteří si nechávají posílat na účet peníze z trestné činnosti. Je to sice nelogické, že by byl pasák tak na hlavu padlý, ale byrokracie logiku nemá.

Občane, jsi náhle zaměřen, byrokracie se dává do pohybu. Tvoje banka dostane echo, a jakmile tam dorazí peníze od tety, účet zablokují. Důvod? Pokud se s tebou, občane, někdo po pár hodinách dotazů bude bavit, nedozvíš se více, než že banka plní nařízení. Posléze obdržíš papír podepsaný osobou za přepážkou a náměstkem ředitele pobočky s textem, že „byla omezena dispozice s částkou 100.000 Kč v souladu s §15 odst. 1., zákona 253/2008Sb o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu ve znění pozdějších předpisů“.

A dále text pokračuje: „Omezení nakládání s prostředky na účtu bude ukončeno po doložení dokladů a ukončení kontroly transakcí na účtu realizované ve smyslu §9 výše zmíněného zákona“. A šmytec.

Podle §9 toho zákona musíš, občane, předložit průkaz totožnosti a vysvětlit původ peněz, proč se na účtu najednou objevila neobvykle vysoká částka. Občane, vysvětlíš to, ale banka má na kontrolu správnosti údajů 72 hodin a v případě potřeby, když se to bance nebude zdát, dalších 72 hodin.

Co je podle §6 podezřelý obchod? Občane, všechno. I to, že ti, občane, přijde najednou 100.000 od tety, když ti tam každý měsíc chodí usmolených patnáct! Posuď: §6, odst.1e říká, že „prostředky, s nimiž klient nakládá, zjevně neodpovídají povaze nebo rozsahu jeho podnikatelské činnosti nebo jeho majetkovým poměrům“.

Náhle je z tebe, občane, podezřelý z trestné činnosti „praní špinavých peněz“. Takový otloukánek. A pokud máš tu smůlu, že je to tvůj jediný účet a nemáš peníze ve štrozoku, tak nemáš týden na jídlo.

Kromě zaměstnance pobočky, jsou zaměstnanci centrály banky a úředníci analytického odboru MF, anonymní. Komunikace, pokud probíhá, pouze skrze zaměstnance pobočky. Kafkův zámek.

Městečkem hýbou pověsti o podezřelých penězích, zhrzený kamarád je spokojený, že tě připravil o šest bezesných nocí.

Stát spal ale dobře. Na úředníky a unijní zákony je vždy spolehnutí.

Autor: Otto Černý | neděle 6.5.2012 23:08 | karma článku: 14.85 | přečteno: 1830x

Další články blogera

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 3147 | Diskuse

Otto Černý

Brno – 24 hodin on line: tři přepadení, jeden pokus o vraždu a žádné problémy ve Švédsku.

Brno? Ne, jen pro ilustraci, ale Malmö, švédské město se 300000 obyvatel velikostí podobné Brnu, kde 38 % obyvatel je nešvédského původu v první generaci.

12.2.2017 v 15:11 | Karma článku: 43.60 | Přečteno: 2583 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Podivná (Ne)Sebevražda Anety R. – část další.

Policie ČR odložila případ s odůvodněním, že ”nebyly zjištěny žádné konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly na cizí zavinění, ve věci tedy ani po podrobném a obsáhlém vyšetření nejde o podezření ze spáchání trestného činu”

14.9.2016 v 14:16 | Karma článku: 37.42 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Záhadná (sebe)vražda Anety R.

V životě vzniknou osudové kombinace špatného místa, nevhodného času a zcela nevhodné společnosti. To se přihodilo Anetě R., když se na cestě z dovolené zastavila v Praze u kamarádky Kateřiny J.

1.2.2016 v 9:26 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 172 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 94 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1131 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1651

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.