Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOZEL ZAHRADNÍKEM

14. 04. 2013 15:48:46
PhDr. Lubomír Zaorálek, absolvent Filosofické fakulty J.E. Purkyně, jak skromně uvádí ve svém životopise, však cudně pomlčuje o absolutoriu z marxismu-leninismu a politické ekonomie tamtéž, se při posuzování užitečnosti ÚSTR pasuje do morální autority zcela v intencích svého vystudovaného filozofického zaměření: „Vymést to!“, zní jedna z jeho hluboce filozofických úvah zcela úměrná filozofickému směru, který v potu tváře vystudoval.

Gottwald kdysi v Parlamentu hřímal, že „že bude kroutit krky“, zatímco Zaorálek zatím jen „vymetá“ a skromně jen v dopise Monice Pajerové. Chápe, že stále není doba hlásat takové upřímnosti na veřejnosti, stále ještě mnoho lidí ví, co to bylo za dobu, kdy protagonisté stejného filozofického směru, který Zaorálek vystudoval, měli slovo první i poslední.

To by si měla pamatovat i Petruška Šustrová, která si s režimem, kdy Zaorálek pilně studoval onu „vědu“, užila svoje. To by mladému Uhlovi měl říci i jeho otec, pokud on sám, zahleděn do studia komiksů, realitu nevnímá, protože právě v těchto letech, letech Zaorálkových studií o třídním boji, si jeho otec šel sednout podruhé, tentokrát na 5 let.

Ale Petruška Šustrová se zdá mít pojednou krátkou paměť. Pojednou chápe, jak píše ve svém fejetonu v LN z 12. dubna, že „vlastní zkušenost nestačí“, což ano, ale chápe pojednou, že „ten, kdo bydlel v protějším bytě, může mít úplně jinou vlastní zkušenost“.

No vida, jak lze vše relativizovat, když potřebujeme argumenty sami proti sobě a vlastní zkušenosti, jen abychom obstáli s rozhodnutím více než kontroverzním.

Zkoumání doby nesvobody není jen o lidských osudech, o lidech vedle na patře, ti v dané době byli nanejvýš nedobrovolnými aktéry, méně či více aktivními, méně či více totalitou postiženi, ale rozhodně nedobrovolnými účastníky, které si totalitní režim vzal za rukojmí, ale především jde o popsání mechanismů útlaku a chování těch, jimž totalita dala moc ovlivňovat život ostatních a jak se toho do budoucnosti vyvarovat. Jde o pojmenování mechanismů zla, které se dostalo k moci na základě líbivých frází a slibů.

Nejde o spisy lidí, nejde o jejich skutky, selhání nebo aktivní podporu totalitní moci. Mnoho takových lidí většinou známe. Víme, kdy byl Falbr, Filip, Grebeníček a dozvídáme se, kdo vlastně byl i Zaorálek a další. Víme to i proto, že se s tím nijak zvlášť netají. Už totiž ani nemusí. Doba zraje. Tady bychom měli mít oči více otevřené, Petruško Šustrová. Hodně otevřené, když PhDr. Zaorálek mluví o větší „demokracii a odpolitizování ústavu“, měli bychom doslova valit bulvy, když tento novodobý Fierlinger mistruje bývalého politického vězně kardinála Duku, protože si dovolil ohradit se vůči Zaorálkovým výrokům.

Už bychom neměli jen kroutit hlavou nad tím, když předseda KSČM Filip jemně opraví Karolínu Peak v dnešní diskuzi u VM, že tu nebyl komunismus, ale socialismus; snad tím hůře, asi chtěl říci, že komunismus nás teprve čeká.

Kozlové se chtějí stát zahradníky. Už zase chtějí rozhodovat o tom, co máme nebo nemáme v zahrádce pěstovat. Nejlépe samé zelí dle nich. Ale to už tady jednou bylo. To že časem povolili nějakou tu mrkev, protože i to zelí se jednou přejí, z nich demokraty neudělalo. Už nekroutit jen hlavou, ale těm capům rázně přibouchnout vrátka rovnou před čenichem.

Otto Černý

Autor: Otto Černý | neděle 14.4.2013 15:48 | karma článku: 31.17 | přečteno: 1211x

Další články blogera

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 3147 | Diskuse

Otto Černý

Brno – 24 hodin on line: tři přepadení, jeden pokus o vraždu a žádné problémy ve Švédsku.

Brno? Ne, jen pro ilustraci, ale Malmö, švédské město se 300000 obyvatel velikostí podobné Brnu, kde 38 % obyvatel je nešvédského původu v první generaci.

12.2.2017 v 15:11 | Karma článku: 43.60 | Přečteno: 2583 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Podivná (Ne)Sebevražda Anety R. – část další.

Policie ČR odložila případ s odůvodněním, že ”nebyly zjištěny žádné konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly na cizí zavinění, ve věci tedy ani po podrobném a obsáhlém vyšetření nejde o podezření ze spáchání trestného činu”

14.9.2016 v 14:16 | Karma článku: 37.42 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Záhadná (sebe)vražda Anety R.

V životě vzniknou osudové kombinace špatného místa, nevhodného času a zcela nevhodné společnosti. To se přihodilo Anetě R., když se na cestě z dovolené zastavila v Praze u kamarádky Kateřiny J.

1.2.2016 v 9:26 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 14.33 | Přečteno: 172 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 4.11 | Přečteno: 94 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1131 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1651

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.