Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švédská policejní studie o kriminalitě (přistěhovalců)

1. 02. 2015 22:07:51
Před několika dny se objevily na blogu iDnes články a serveru Lidovky články o kriminalitě přistěhovalců ve Švédsku. Dohledal jsem tedy studii švédské policie z října loňského roku a uvádím stručný výtažek.

Asi těžko uspokojím čtenáře jasnými fakty „kdo je kdo“ ve švédském kriminálním prostředí, ale i když se oficiálně neuvádí, odkud kriminální živly původně pochází, to se totiž nesmí, uvedená sociální struktura, která je totožná s místy s vysokou kriminalitou nenechají nikoho na pochybách, že se jedná především o přistěhovalce z určitého civilizačního okruhu.

V úvodu samotného zadání, „Národní přehled kriminálních sítí se silným vlivem na lokální společenství“, které mělo za úkol popsat situaci a najít východisko se udává, ze kterých parametrů bude tato práce vycházet:

  • Míra zaměstnanosti nižší než 52%
  • Dlouhodobá sociální podpora vyšší než 4,8%
  • Gymnaziální vzdělání má méně než 70% místní populace

Čili, kdo jednoznačně má takové „parametry“?

Další známka, že jde o přistěhovalecké prostředí, je konstatování, že dotyčné kriminální živly spojuje do určité míry příbuzenství. To by se těžko o dalo říci o domorodých Švédech, či evropských imigrantech, což neplatí 100%. (Jiné státy by také mohly vyprávět, ale ty také věří tomu, že vše spraví osvěta.)

Policie dále konstatuje, že během 90. let se místní zločinecké živly spolčily ve vyšší celky a celková zločinnost se podstatně zvýšila a kriminální společenství zvýšila svojí moc v místní lokalitách díky hrozbám a násilí. Od r. 2000 je tento problém stále větší.

Policie poukázala na 55 oblastí, kde má zločinnost přímý negativní vliv na místní komunitu. Zločinnost již není výsadou jen velkých měst, ale rozlévá se i do menších míst, kde je jen pár tisíc obyvatel, vyjma severních oblastí. Nejvíce postižená jsou města Stockholm, Göteborg a Malmö.

Tyto oblasti s vysokou kriminalitou jsou rozložené do 22 měst. Od větších do menších.

Primárně nejde o skupiny s vysokou organizovaností, třebaže ve velkých městech existují náznaky skupin, které jsou vyšší organizovanosti schopné.

Ve shrnutí se dále vypočítávají druhy kriminální činnosti jako otevřené používání a distribuce drog, dále činnosti, které se projevují v hrubých násilných činech i na veřejných místech, různé formy vydírání a násilně vyjadřovaná nespokojenost vůči společnosti.

Policie nejen přiznává, že v těchto místech je těžké nějaké zločiny vyšetřovat, protože jsou okamžitě napadáni, ale i to, že v mnoha případech nemůže ani dokončit zadržení. Situace je v těchto místech taková, že státní moc ztrácí autoritu a jsou to naopak zločinecké skupiny, které onu autoritu přebírají. Policisté jsou při výkonu služby napadání a je jim vyhrožováno.

Policie přiznává, že obyvatelé některých míst víc spoléhají na místní „výkon práva“, než na státní orgány.

Další část státní správy, která je vystavena kriminálním nátlakům, jsou např. úředníci sociálních služeb, nemocenského pojištění, kontroloři parkovného a v několika případech i žurnalisté.

A závěr? Co s tím? Opět se „objevila Amerika“, což je typické pro státní správu, ostatně pro všechny státní správy s „korektním“ vyjadřováním. Vyhýbají se problém pojmenovat, v tomto případě navrhnout i jednoduché řešení: prostě zastavit přistěhovalectví.

Závěr této studie tedy zní, že je nutné zvýšit policejní dohled v oblastech nasazením většího počtu policistů a mít strategicky zaměřené cíle, spolupůsobit s ostatními aktéry v daných komunitách, (není specifikováno s jakými) v preventivním úsilí předcházet zločinnosti a konečně (co jiného?), hlavně komunikace v místě, případně skrze média a šířit informace, aby se zabránilo zkreslujícím představám. Jako příklad se uvádí „rozhovory s blízkými v případě zadržení nebo domovní prohlídky“.

Nevím, jestli mohu onen švédský problém, který za chvíli může být i náš, pokud se necháme zlákat EU na společnou přistěhovaleckou politiku pojmenovat, protože se tím mohu dopustit i trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení, tak abych se tomu vyhnul, říkám, že za to můžou Marťani.

Otto Černý

Autor: Otto Černý | neděle 1.2.2015 22:07 | karma článku: 40.50 | přečteno: 3517x

Další články blogera

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 3147 | Diskuse

Otto Černý

Brno – 24 hodin on line: tři přepadení, jeden pokus o vraždu a žádné problémy ve Švédsku.

Brno? Ne, jen pro ilustraci, ale Malmö, švédské město se 300000 obyvatel velikostí podobné Brnu, kde 38 % obyvatel je nešvédského původu v první generaci.

12.2.2017 v 15:11 | Karma článku: 43.60 | Přečteno: 2583 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Podivná (Ne)Sebevražda Anety R. – část další.

Policie ČR odložila případ s odůvodněním, že ”nebyly zjištěny žádné konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly na cizí zavinění, ve věci tedy ani po podrobném a obsáhlém vyšetření nejde o podezření ze spáchání trestného činu”

14.9.2016 v 14:16 | Karma článku: 37.42 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Záhadná (sebe)vražda Anety R.

V životě vzniknou osudové kombinace špatného místa, nevhodného času a zcela nevhodné společnosti. To se přihodilo Anetě R., když se na cestě z dovolené zastavila v Praze u kamarádky Kateřiny J.

1.2.2016 v 9:26 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 172 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 94 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1131 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1651

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.