Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bravóóó armádo!

2. 10. 2015 8:59:50
Prý zavládlo ve vládě zděšení: na veřejnosti se dostal výzkum, který měl být utajený. Výzkum o náladách a postojích příslušníků Armády České republiky.

Vyplývá z toho, mj., že 13% má mít až xenofobní a rasistické názory, (dle posuzovatelů, berme s rezervou), že většina má negativní postoj k islámu a dokonce se zjistilo, že to s tou tupou poslušností k našemu největšímu spojenci vůbec není žhavé, než spíše, tak určitě naopak. A to prosím, již před dvěma lety. Jaké by byly výsledky dnes?

Že výzkum nepotěšil pana Stropnického, t. č. ministra obrany a jeho šéfa pana Babiše, t. č. ministra financí s aspirací výše, je jasné. Americký orel na evropském bidýlku silně pelichá a teď do toho armáda má stejné názory jako občanská většina! Horší sen se nemohl vládě naplnit! Je nabíledni, že je naši spojenci, hlavně ten zaoceánský, nepochválí. To je zatraceně špatně. Pro ně.

V sobotu 26. září jsem se s bývalými spolužáky jako divák zúčastnil oslav 80. let od založení školy a slavnostního slibu žáků Vojenského gymnázia v Moravské Třebové, za nás Vojenské školy J. Žižky z Trocnova, dnes Vojenského gymnázia Čs. obce legionářské.

Tehdy, před 50. lety, to bylo bez vládního proslovu. Bralo se to věcně, vojna byla ještě vojnou, pro nás neméně. Navlečeni ještě do kopřiváků, jsme na tu parádu ve velkých vedrech celý měsíc až do zblbnutí cvičili na rozpáleném asfaltu mezi dřevěnými garážemi natřených vyjetým olejem a térem. Vzduch se dal krájet, tehdy. Teď to bylo ve volnějším stylu, ale i tak jsme těm novým skorovojákům fandili a záviděli jim hlavně tu něžnější část – tedy kolegyně vojenské žákyně.

Jak signifikantní jsou ty změny názvů! Nejdříve škola Jan Žižka z Trocnova, svého času lapka, později „povýšený“ na zemského škůdce, mezitím nájemný válečník a dvořan Václava IV, postava zužitkovaná ve státních ideologiích obou ideologicky protichůdných státních útvarů, teď zase legionáři. Z hlediska přísahy, kterou skládali, vlastně vlastizrádci, na jejichž kostech a válečného utrpení se zrodil nový stát, který jim zradu posvětil a zároveň svojí mizernou životaschopnosti jejich oběti zrelativizoval. A byli zavrženi ti, jež přísahu ctili. To pro pořádek. Co je pravda a co je lež? Co je zrada a co je čest?

A co takhle Jan Radecký z Radče? Český původ, loajalita, kariéra od píky. Je to málo?

Holt jsme neměli to štěstí jako francouzská armáda, která bojovala vždy jen za Francii nebo německá vždy jen za Německo. Králové, císaři a ti ostatní byli podružní. Přísaha se plnila. Tak němečtí vojáci pobírali své válečné veteránské důchody, zatímco přeběhlíci, i rakouští, bylo jich ostatně málo, několik desetiletí ten nárok nemělo.

Spíše mi náš, pomalu stoletý státní osud, evokuje Jiráskův román „V cizích službách“. Smutkem, elegií nad všemi těmi na obou stranách, kteří měli, nebo neměli, důvod žít život tak, jak se to v různých údobích od nich vyžadovalo. Historii dělit nemůžeme. Je naše. Se všemi důsledky. Snaha o dělání čar a popírání minulosti vede jen k tomu, že v těch „cizích službách“ jsme stále. Ať jsme uvnitř nebo vně. Nevymaníme se.

„.... Aby vojenské hodnoty jako je obětavost, odvaha a kamarádství nežily pouze v historických odkazech, ale staly se přirozenou součástí vašeho života,“ řekl ministr obrany ve svém projevu. I my jsme to tak tehdy cítili, pane ministře. To je neměnné. Cítí to určitě i noví adepti vojenského řemesla v nové době. Co ta jim přichystá? Co vy, politici, jim přichystáte? Jen slova? Roli komparsistů, jako již několikrát v minulosti?

Snad je nepotká stejný osud jako vojáky Bundeswehru, kteří vyklizují kasárna a stahují se do stanových městeček, aby uvolnili místo invazní migrantské vlně. No, mohou si sebou vzít své zbraně. U nás se v minulosti také vyklízeli kasárna: naši dědové v 38., my v 68. V prvním případě beze zbraně, v druhém případě už zbraně nebyly nic platné. V 90. letech většina kasáren osiřela úplně. O to se také politici postarali. Vývoj pokročil. Čtenář si laskavě doplní dál .....

Takže, bravo armádo, pokud přemýšlíš, jak průzkum ukázal.

Otto Černý

Autor: Otto Černý | pátek 2.10.2015 8:59 | karma článku: 27.84 | přečteno: 867x

Další články blogera

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.07 | Přečteno: 3147 | Diskuse

Otto Černý

Brno – 24 hodin on line: tři přepadení, jeden pokus o vraždu a žádné problémy ve Švédsku.

Brno? Ne, jen pro ilustraci, ale Malmö, švédské město se 300000 obyvatel velikostí podobné Brnu, kde 38 % obyvatel je nešvédského původu v první generaci.

12.2.2017 v 15:11 | Karma článku: 43.60 | Přečteno: 2583 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Podivná (Ne)Sebevražda Anety R. – část další.

Policie ČR odložila případ s odůvodněním, že ”nebyly zjištěny žádné konkrétní skutečnosti, které by nasvědčovaly na cizí zavinění, ve věci tedy ani po podrobném a obsáhlém vyšetření nejde o podezření ze spáchání trestného činu”

14.9.2016 v 14:16 | Karma článku: 37.42 | Přečteno: 2151 | Diskuse

Otto Černý

(Ne)Záhadná (sebe)vražda Anety R.

V životě vzniknou osudové kombinace špatného místa, nevhodného času a zcela nevhodné společnosti. To se přihodilo Anetě R., když se na cestě z dovolené zastavila v Praze u kamarádky Kateřiny J.

1.2.2016 v 9:26 | Karma článku: 34.75 | Přečteno: 1967 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 13.98 | Přečteno: 172 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 4.10 | Přečteno: 94 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1131 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1651

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.