Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Únor v dubnu a pan Kmenta Dnes.

23. 04. 2012 22:51:23
Závan studeného větru tentokrát nepřišel z Kremlu, tuto etapu, zdá se, máme za sebou, ale přišel z pódia odborů na sobotní manifestaci. Předáci odborů se v jakémsi hip hop rytmu předháněli v co nejradikálnějších heslech: odstupovali vládu, přijímali její demisi, vyhrožovali paralyzací státu, vyřizovali si to s ČT a dokonce rušili Ústavu. Slovník prvorepublikových komunistů. Místy to vypadalo, že dojde i na pásky LM a potáhne se na Hrad. Chvíli jsem měl dojem, že i Policie ČR se k nim přidá, když blahosklonně přihlížela blokaci náměstí I. P. Pavlova demonstrujícícmi, kde pochod nebyl nahlášený.

Představení na podiu, k úlevě pamětníků dob před rokem 1989, sklouzlo nakonec do jakési české verze reggae stylu, kde místo kytar a bicích se řehtalo a troubilo.

Výkřiky střídaly výkřiky za doprovodu hlučící klaky, která chvílemi přestávala mít přehled o heslech navzdory dvěma modrým dirigentům, kteří naznačovali v pozadí poskakujících odborových předáků, kdy že se má bučet, řehtat, troubit.

Režie vypadávala místy z kontextu, klouzající kamera ukazovala dost nechápavých tváří, s určitým náznakem překvapení, co že se tam na té tribuně děje. Nebýt řehtaček a trubek, byl by na Václavském náměstí jen neurčitý šum hlučícího davu.

Zdálo se, že velká část účastníků zpracovává vykřikovaná hesla s určitým zpožděním, s určitým překvapením nad jejich obsahem a vnímá je znatelně rozpačitě. Opatrný český člověk se asi svého nitra ptal, jestli to nebylo příliš, jestli toho nebylo moc!? Nedivil bych se ani, kdyby starší generace se jen tak ze zvyku neohlížela, jestli soused křičí málo nebo moc nebo je zticha? Nebo jestli on sám náhodou nekřičí moc nahlas anebo příliš nemlčí!?

Rušit Ústavu, paralyzovat stát, to i tomu bodrému člověku, který šel demonstrovat přesvědčen o svém zákonném právu projevit nesouhlas, asi bylo moc.

Mohl se ten občan i ptát: rušit Ústavu, paralyzovat chod státu, pomůže nám to? Přidá mi to tu pětistovku do kapsy? Nepřidá, občane, nepřidá, a nechtěj na to přijít tím, že budeš volit tu část politického spektra v čele s Bohuslavem Sobotkou, ministrem financí v r. 2002, který nahradil Jiřího Rusnoka, který s přesvědčením ekonoma odmítl 100 miliardový rozpočtový schodek. Ekonom Sobotka to však zvládl.

I pan Kmenta v MF Dnes 23.4. vidí dál než jen za roh, soudě podle jeho článku v MF Dnes na straně 10. pod názvem: „Raději Bártu než komunisty“, kde po určité úlitbě jemu samému se v podstatné části článku otevřeně dotýká společenské užitečnosti KSČM. Zkráceně vzato, končí svojí úvahu tím, „že raději nedokonalou demokracii než se postupnými krůčky vracet k něčemu, co nám bude připomínat dobu nesvobody a totality“ a uzavírá, že tedy „raději ještě jednoho Víta Bártu i se vším všudy, protože věří, že ti co přijdou po něm, snad pochopí, že politika není byznys. O demokracii a politickou kulturu stojí za to bojovat. I když to bude trvat věčně.“

Ano, bojovat o politickou kulturu a demokracii, která začíná kulturním chováním nás všech, vzájemnou slušností a ohleduplností. Nic na tom nemůže měnit skutečnost, že jiní se mohou chovat jinak. Začínat se má vždy u sebe.

Bojovná hesla typu: zrušit Ústavu, paralyzovat chod státu dokud vláda neodejde, do demokratického dialogu nepatří. Naopak, konkrétní snaha v tomto směru může v určitém ohledu vyústit i v přípravu trestního činu rozvracení republiky podle §310 Tr.z., kde text říká, že „rozvracením republiky se míní úmyslné rozvrácení ústavního zřízení“.

Naše společenské zřízení je demokratické. Jakékoliv narušení principů zastupitelské demokracie nátlakovými akcemi nevolených „z lidu vzešlých“ předáků je cestou zpět do dob před rok 1990 v politickém souladu s reliktem té doby, Komunistickou stranou Čech a Moravy.

Autor: Otto Černý | pondělí 23.4.2012 22:51 | karma článku: 17.72 | přečteno: 1047x

Další články blogera

Otto Černý

Poslední předvolební...

„Většina konfliktů, jež svět zažil v minulých deseti letech, nebyla vyvolána ambicemi panovníků ani spiknutími ministrů, nýbrž vášnivou agitací veřejného mínění, jež prostřednictvím tisku a parlamentů uchvátilo výkonnou moc."

20.10.2017 v 8:32 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 322 | Diskuse

Otto Černý

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

21.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 495 | Diskuse

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 40.27 | Přečteno: 2188 | Diskuse

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.46 | Přečteno: 3367 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 402 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 595 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 153 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 446 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 24.40 Průměrná čtenost 1596

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.