Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řepková republika

18. 06. 2013 16:27:16
Nerostou tu žádné banány, za to však řepka, sluneční elektrárny, tekly a možná ještě tečou lehké oleje. Morálku politiků řeší za voliče speciální jednotka s jasnozřivými soudci. Zemský ráj to na pohled! No, kdo to má!?

Minulé dny připomínaly gladiátorskou arénu, kde vrchní, no, ale i spodní patra, se předháněla s palci dolů. Co se stalo? Koho to hodili lvům!? Ale, jakousi oběť, jen čistě náhodou předsedu vlády, pár poslanců, dva generály a jednu vysokou státní úřednici. Podívaná náramná, pocit příjemný, tak jsme klíči nadarmo necinkali! (Kromě mne, pozn. autora.)

My Češi překvapujeme svět! Jak dokážeme vše galantně řešit. Až nepochopitelně. Vyhrajeme válku, aniž jsme moc bojovali, v zápalu pro ráj na zemi si nasadíme chomout a pak jsme s těmi, co s námi orali a bičem práskali - „jsme s vámi, buďte s námi“. Závěrem si klíči uklidníme svědomí, že jsme pro tu demokracii něco slušného, ale v mezích zákona, „nejsme jako oni, že“, udělali. Jsme takoví evropští slušňáci. No, kdo jiný je takový!?

V minulých dnech jsme opět ukázali, že nad nás není. Všude jinde se řeší úlety na státní úrovni v zájmu státu politicky, s důsledným vzetím osobní, politické a profesní, případně i právní zodpovědnosti, u nás zase na to máme lidi. Ne ledajaké. Jsou to jakýsi Blaničtí rytíři, kvůli matení nepřítele přestěhovaní na Hanou. (Je tam rovina, tam by je nikdo nehledal.)

Přiklušou do Prahy, obsadí Úřad vlády, ukovou Vlastu, omyl, Janu, do želez, po cestě zavítají do kanceláří Vojenské rozvědky, kde se mrknou, jaké jsou poslední zprávy o protivníkovi, přiberou dva generály, aby to nějak vypadalo, zastaví se pro dva okounějící civily, široký záběr vždy vypadá líp, třetího neřeší, však on se slušně vrátí, no, aby nejeli s prázdnou, porozhlédnou se i v bance, co by se hodilo. Jeden neví. Vyfouknou dým z hlavní, zasunou pistole do pouzder a šup zpátky na Hanou. A také pošlou pohled z Prahy. Do Monaca.

Komedie? Neřekl bych. Tragika. Úřad vlády je obsazovaný ozbrojenými maskovanými lidmi bez vědomí nejvyšších státních činitelů, dalších dvanáct rozhněvaných mužů s beranidlem pacifikuje bezbrannou ženskou, „pacifikuje“, tak se tomu správně říká, nasadí jí pouta a celou noc jí vyslýchá, až je na pokraji vysílení. Jiná odnož tohoto pacifikačního týmu propátrává materiály Vojenského zpravodajství a zatkne dva generály, nositele citlivých informací. Do vazby jde i další poslanec, který se dobrovolně vrátil z dovolené, zatímco „milánkové“ se sluní a sluní....

Takže toto je pojetí právního státu u státních zástupců. Na bázi odposlechů se s aktéry aféry, nota bene soukromých hovorů premiéra, aféry, která v žádném případě neohrozila zákonem chráněný státní zájem, tedy s aktéry aféry, jinak nazývané zločinné spiknutí, se zachází jako se sprostými zločinci. Jsou přepadáváni, voděni v poutech a vyslýcháni v noci, aby tlak byl dokonalý. Vyzkoušená metoda ke zpracování.

Společnost propadává hysterii očistce. Konečně, říká. Podobná hysterie očistce probíhala po r. 45. Policejní zvůle a provokace vůči politickým oponentům byly na denním pořádku, soudilo se za věci možné i nemožné. Aktérem se ukázalo být jiné zločinné spiknutí. Výsledkem byl rok 48. – totalita. Mocenské pohnutky však bývají vždy stejné: pocit ohrožení dosáhnutých výsad - hra šedé zóny, patologická hra mocných, ovládnutí.

Co je potřeba k ovládnutí politické scény, když mocenské ambice ve volbách nebo jinak propadly? No přeci zpochybnění legitimity této scény. Jak na to? To už nám kdosi předvedl. Dokázal a ukázal, že je tu někdo kdo má větší moc a bude-li chtít, bude s tímto politickým systémem mávat dál. Neb, kdo je křišťálově čistý v české politice? Podle policejní teorie, kterou nám ogar s ofinou prakticky předvedl, tak nikdo. Všichni znají všechny, všichni si o všem povídají se všemi, občas se mihne igelitka. Záleží na výkladu. Důležité je držet politiky v šachu. Důležité je držet všechny v šachu. Co jsem to povídal včera? S kým jsem byl před týdnem, měsícem, rokem? Palte diáře, ničte počítače, den zúčtování se blíží.

A ve vhodné době z oněch žlutých luk a lesknoucích se ploch sestoupí do té řezanky jakýsi spasitel, který přinese řešení. Hlavně jednoduché řešení. A bude klid. Čisto. Zameteno.

(Prohlášení autora: události a osoby, kterých se tyto události dotýkají, jsou zcela smyšlené a nemají s dotyčnými co do činění. Případná připodobnění jsou čistě náhodná. Autor se rezolutně distancuje od toho zločineckého spiknutí a prohlašuje, že nikdy s nikým takovým si nepsal, nemluvil, netelefonoval a ani se na něj v televizi nedíval, takže ani podobu nezná.)

Autor: Otto Černý | úterý 18.6.2013 16:27 | karma článku: 15.35 | přečteno: 814x

Další články blogera

Otto Černý

Poslední předvolební...

„Většina konfliktů, jež svět zažil v minulých deseti letech, nebyla vyvolána ambicemi panovníků ani spiknutími ministrů, nýbrž vášnivou agitací veřejného mínění, jež prostřednictvím tisku a parlamentů uchvátilo výkonnou moc."

20.10.2017 v 8:32 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 322 | Diskuse

Otto Černý

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

21.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 495 | Diskuse

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 40.27 | Přečteno: 2188 | Diskuse

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.46 | Přečteno: 3367 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 402 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 595 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 153 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 446 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 24.40 Průměrná čtenost 1596

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.