Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bravóóó armádo!

2. 10. 2015 8:59:50
Prý zavládlo ve vládě zděšení: na veřejnosti se dostal výzkum, který měl být utajený. Výzkum o náladách a postojích příslušníků Armády České republiky.

Vyplývá z toho, mj., že 13% má mít až xenofobní a rasistické názory, (dle posuzovatelů, berme s rezervou), že většina má negativní postoj k islámu a dokonce se zjistilo, že to s tou tupou poslušností k našemu největšímu spojenci vůbec není žhavé, než spíše, tak určitě naopak. A to prosím, již před dvěma lety. Jaké by byly výsledky dnes?

Že výzkum nepotěšil pana Stropnického, t. č. ministra obrany a jeho šéfa pana Babiše, t. č. ministra financí s aspirací výše, je jasné. Americký orel na evropském bidýlku silně pelichá a teď do toho armáda má stejné názory jako občanská většina! Horší sen se nemohl vládě naplnit! Je nabíledni, že je naši spojenci, hlavně ten zaoceánský, nepochválí. To je zatraceně špatně. Pro ně.

V sobotu 26. září jsem se s bývalými spolužáky jako divák zúčastnil oslav 80. let od založení školy a slavnostního slibu žáků Vojenského gymnázia v Moravské Třebové, za nás Vojenské školy J. Žižky z Trocnova, dnes Vojenského gymnázia Čs. obce legionářské.

Tehdy, před 50. lety, to bylo bez vládního proslovu. Bralo se to věcně, vojna byla ještě vojnou, pro nás neméně. Navlečeni ještě do kopřiváků, jsme na tu parádu ve velkých vedrech celý měsíc až do zblbnutí cvičili na rozpáleném asfaltu mezi dřevěnými garážemi natřených vyjetým olejem a térem. Vzduch se dal krájet, tehdy. Teď to bylo ve volnějším stylu, ale i tak jsme těm novým skorovojákům fandili a záviděli jim hlavně tu něžnější část – tedy kolegyně vojenské žákyně.

Jak signifikantní jsou ty změny názvů! Nejdříve škola Jan Žižka z Trocnova, svého času lapka, později „povýšený“ na zemského škůdce, mezitím nájemný válečník a dvořan Václava IV, postava zužitkovaná ve státních ideologiích obou ideologicky protichůdných státních útvarů, teď zase legionáři. Z hlediska přísahy, kterou skládali, vlastně vlastizrádci, na jejichž kostech a válečného utrpení se zrodil nový stát, který jim zradu posvětil a zároveň svojí mizernou životaschopnosti jejich oběti zrelativizoval. A byli zavrženi ti, jež přísahu ctili. To pro pořádek. Co je pravda a co je lež? Co je zrada a co je čest?

A co takhle Jan Radecký z Radče? Český původ, loajalita, kariéra od píky. Je to málo?

Holt jsme neměli to štěstí jako francouzská armáda, která bojovala vždy jen za Francii nebo německá vždy jen za Německo. Králové, císaři a ti ostatní byli podružní. Přísaha se plnila. Tak němečtí vojáci pobírali své válečné veteránské důchody, zatímco přeběhlíci, i rakouští, bylo jich ostatně málo, několik desetiletí ten nárok nemělo.

Spíše mi náš, pomalu stoletý státní osud, evokuje Jiráskův román „V cizích službách“. Smutkem, elegií nad všemi těmi na obou stranách, kteří měli, nebo neměli, důvod žít život tak, jak se to v různých údobích od nich vyžadovalo. Historii dělit nemůžeme. Je naše. Se všemi důsledky. Snaha o dělání čar a popírání minulosti vede jen k tomu, že v těch „cizích službách“ jsme stále. Ať jsme uvnitř nebo vně. Nevymaníme se.

„.... Aby vojenské hodnoty jako je obětavost, odvaha a kamarádství nežily pouze v historických odkazech, ale staly se přirozenou součástí vašeho života,“ řekl ministr obrany ve svém projevu. I my jsme to tak tehdy cítili, pane ministře. To je neměnné. Cítí to určitě i noví adepti vojenského řemesla v nové době. Co ta jim přichystá? Co vy, politici, jim přichystáte? Jen slova? Roli komparsistů, jako již několikrát v minulosti?

Snad je nepotká stejný osud jako vojáky Bundeswehru, kteří vyklizují kasárna a stahují se do stanových městeček, aby uvolnili místo invazní migrantské vlně. No, mohou si sebou vzít své zbraně. U nás se v minulosti také vyklízeli kasárna: naši dědové v 38., my v 68. V prvním případě beze zbraně, v druhém případě už zbraně nebyly nic platné. V 90. letech většina kasáren osiřela úplně. O to se také politici postarali. Vývoj pokročil. Čtenář si laskavě doplní dál .....

Takže, bravo armádo, pokud přemýšlíš, jak průzkum ukázal.

Otto Černý

Autor: Otto Černý | pátek 2.10.2015 8:59 | karma článku: 27.84 | přečteno: 873x

Další články blogera

Otto Černý

Poslední předvolební...

„Většina konfliktů, jež svět zažil v minulých deseti letech, nebyla vyvolána ambicemi panovníků ani spiknutími ministrů, nýbrž vášnivou agitací veřejného mínění, jež prostřednictvím tisku a parlamentů uchvátilo výkonnou moc."

20.10.2017 v 8:32 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 322 | Diskuse

Otto Černý

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

21.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 495 | Diskuse

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 40.27 | Přečteno: 2188 | Diskuse

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.46 | Přečteno: 3367 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 402 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 595 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 153 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 446 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 24.40 Průměrná čtenost 1596

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.