Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

(Ne)Záhadná (sebe)vražda Anety R.

1. 02. 2016 9:26:01
V životě vzniknou osudové kombinace špatného místa, nevhodného času a zcela nevhodné společnosti. To se přihodilo Anetě R., když se na cestě z dovolené zastavila v Praze u kamarádky Kateřiny J.

Spolu s ní a jejím a libanonským přítelem Ahmadem H. I. navštívili pozdě večer pražský Coco bar. Co se tehdy událo jak v baru, tak později v soukromém bytě v Praze 9, je pro soudně uvažujícího člověka dodnes záhadou.

Jedno je více než jisté: někdy po sedmé hodině ráno v onom bytě v Letňanech život Anety R. končí. Policie od samého počátku nikterak netápá navzdory devíti bodným ranám v levé vrchní části hrudníku. Verdikt zní okamžitě a vyšetřování je i tímto směrem vedeno – předávkováni drogami v kombinaci s alkoholem, tedy toxická psychóza. Podobně zní i odpověď matce Anety od přijímacího lékaře z Vinohradské nemocnice, který tělo přijímá od záchranné služby. Bodné rány se nezdají být příčinou smrti.

Policie trvá na sebevraždě, i když se zjistí, že tři rány z těchto ran šli přímo do srdce, do pravé komory, dvě téměř na desetinu milimetru vedle sebe, třetí o centimetr výše a další do plic. Každá z těchto ran do srdce byla smrtelná. Nikoho nezaráží, že v týlní části hlavy, kromě dvou malých na straně, se nachází hematom naznačující pád naznak.

Policie ze svého původního verdiktu neuhýbá ani při zjištění, že bodné rány byly vedené shora dolů a zároveň zleva doprava. Dle svědectví Ahmada H. I. dokonce obouruč. Pro leváka snad dostupné. Pro praváka docela obtížná sebevražda. (Nehodící se, škrtněte.)

Policie nereaguje ani na skutečnost, že Aneta R. při cestě taxíkem do bytu se snaží dovolat svého známého, aby jí odvezl domů, dokonce je v téže době zaznamenané spojení na linku 158, které policie vyhodnotí jako neúmyslné vytočení čísla. Na IPhonu? Taxíkář vyslechnutý není.

Policie a státní zastupitelství nakonec případ odkládají podle původní verze jako sebevraždu s rozhodnutím postaveném na svědectví oněch dvou, kteří byli v bytě přítomni a kteří chování Anety R. popisovali. Od těchto svědectví se odvíjely i dotazy směrem na soudní znalce. Svědectví jiných z okolí Anety, kteří jí znali mnohem déle, a které byly diametrálně odlišně od popisu její osobnosti svědky, se jako validní policii nezdály.

Přes nejednoznačnost případu od samého počátku, policie byt preventivně nezapečetí, (byt okamžitě změnil majitele), neověří si vzniklou situaci rekonstrukcí případu, ani se dál o osobu Ahmada H. I. nezajímá, přestože jeho životní standard nekoresponduje s objemem jeho obchodních aktivit a případ ukázal mj. i na důvodné podezření z distribuce drog. Souvislost čistě náhodná.

Výsledek zkoumání svědka Ahmada H. I. na detektoru lži je jen další nepochopitelná část v mozaice vyšetřování. Při zásadní otázce, zda byli na místě činu, tedy v bytě jen oni tři, odpoví svědek ANO, což přístroj detekuje jako lež. Hodnocení policie je, že jako muslim má jiné chápání a tudíž je jeho odpověď v normě. (Netušil jsem, že u muslimů bílý sníh je normálně vlastně černý, že plus vlastně znamená mínus.) Zdá se, že naše policie ví o té víře daleko více než my.

Skončeno a podtrženo: příčina sebevražedného jednání - toxická psychóza. Tentokrát bez alkoholu, ten v krvi prokázaný nebyl, intoxikace kokainem – mírná.

Až po roce a půl přebírá matka Anety její tričko na zip silně zbrocené krví s rozervanými a potrhanými rukávy od shora dolů. Asi také nebyl důvod k šetření, jak k tomu došlo. A dodejme, že tato část oděvu byla, po urgencích o vydání, odeslaná na expertízu až rok po činu. Výsledek zatím není známý.

Ve snaze dopátrat se pravdy, matka Anety kontaktovala řadu lidí, kteří mají zkušenosti z oboru jak v soudním lékařství, toxikologie, tak v kriminální práci s mnoholetou praxí a úsudek je jednoznačný: policie neodvedla svojí práci na té úrovni, kterou si tento případ vyžadoval. Mírně řečeno. Byly horší odsudky.

Slyšel jsem osobně z více stran, že policie je přetížená případy, pracuje v nevyhovujících podmínkách, šetří se na obdukcích atp. Ostatně, ono kriminální oddělení, které případ řešilo, pracuje v budově, která i po jakémsi pokusu o rekonstrukci rozhodně neoplývá vhodnými prostory pro takovou práci a ani nepůsobí reprezentačním dojmem, který by institutu tohoto zaměření dodal alespoň vnější vážnosti.

A samotní policisté? Toto je svědectví matky Anety, která se dostavila na oddělení hned 22. 9. 2014, protože se domnívala, že její svědectví je potřebné a nutné. Když se představila, tak vyšetřovatel řekl: „Tak když už jste tady, tak pojďte“.

Nechme mluvit matku Anety: "Začal mi říkat, že má dcera spáchala sebevraždu, že je to úplně jasné. Vůbec nepřipustil jinou variantu, což mě zarazilo hned v úvodu. Začal mi říkat, že to je normální, že z ničeho nic člověku rupne v bedně, řekl doslovně, a že to určitě znám a že to může mít i dědičně a jestli jsem se já nebo někdo z rodiny nepokusil o sebevraždu a jestli se neléčíme u psychiatra.

Dále jsem vyšetřovatele chtěla podrobně seznámit s tím, jaká moje dcera byla, ale to ho vůbec nezajímalo a jen říkal, že spousta rodičů neví, co jejich děti dělají.

Atmosféra tam byla opravdu hrozná, zvláštní chování vyšetřovatele v maskáčích, s řetězem, za mnou americká vlajka a na stole v teráriu pavouk sklípkan. Opravdu jsem se chvílemi až bála a cítila jsem se velice nepříjemně. Nikdy v životě bych žádné matce tuto atmosféru při tak strašlivé události nepřála."

Jaký úsudek si návštěvník udělá, když vejde do jedné z kanceláří zmíněného oddělení, kde visí roura od RPG 75, tuším, zpola vystřílený kulometný nábojový pás, na okně střela do minometu a houfnicový náboj, odhadem ráže 152 mm? I to se dá vidět v kanceláři Policie ČR.

Nechci nijak paušalizovat, na druhé straně lze se na onom oddělení setkat s policistkami a policisty s profesionálním asertivním chováním, ale i s takovým případem, kdy neodpoví na pozdrav. A trepky na nohou v práci, to je sice takový český fenomén, ale u policie to překvapuje o to víc.

Medializace případu již byla značná a neutuchá a utuchat nebude, dokud se do celé věci nevznese jasno. Matka Anety má jednoznačnou podporu v několika velkých médiích a dlužno říci, že práci žurnalistů, co se objektivity a šetrného přístupu k matce zemřelé týká, nelze nic podstatného vytknout.

Mediální tlak asi probudil i jiné síly, protože na jednoho z novinářů již přišlo udání, že měl zakoupit od některého z policistů vyšetřovací spis.

Do případu se díky iniciativě poslance Stanislava Humla zapojil i GIBS, který šetří postup policie a následně i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ prostřednictvím státního zastupitelství hodlá přešetřit.

Jsem toho názoru, že na spravedlnost se nemá nikdy rezignovat. Padni komu padni.

O.Č.

Autor: Otto Černý | pondělí 1.2.2016 9:26 | karma článku: 34.81 | přečteno: 1982x

Další články blogera

Otto Černý

Poslední předvolební...

„Většina konfliktů, jež svět zažil v minulých deseti letech, nebyla vyvolána ambicemi panovníků ani spiknutími ministrů, nýbrž vášnivou agitací veřejného mínění, jež prostřednictvím tisku a parlamentů uchvátilo výkonnou moc."

20.10.2017 v 8:32 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 322 | Diskuse

Otto Černý

Jedenadvacátý ....

Srpen, samozřejmě, a čtyřicátý devátý v řadě. Žádné kulaté výročí, ale některé přispěvovatele neodolatelně přitahuje proto, aby si při té příležitosti přihřáli protiruský guláš.

21.8.2017 v 14:01 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 495 | Diskuse

Otto Černý

Švédsko se zvedá?!

V sobotu se na náměstí Meborgarplatsen ve Stockholmu pořádala demonstrace, kterou svolalo FB hnutí Stå upp för Sverige (Za Švédsko) se 190 000 podporovateli.

20.8.2017 v 23:16 | Karma článku: 40.27 | Přečteno: 2188 | Diskuse

Otto Černý

Duel Kateřiny Janouchové ve Švédské veřejnoprávní televizi SVT – obraz korektnosti (?)

Poslední měsíc rozbouřilo švédské veřejné mínění poslední několik událostí: rozhovor K. Janouchové v televizi DVTV, veřejné prohlášení švédského policisty P. Springare a výrok D. Trumpa k situaci ve Švédsku.

3.3.2017 v 10:50 | Karma článku: 41.46 | Přečteno: 3367 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 402 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 18.66 | Přečteno: 595 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.79 | Přečteno: 153 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 446 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 24.40 Průměrná čtenost 1596

zastánce tradičních hodnot, které se přirozeně utvářely s vývinem společnosti a na nichž stojí základy naší evropské civilizace, aktivní odpůrce sovětské invaze, pol. vězeň, signatář CH77, emigrant ve Švédsku, redaktor Severských Listů, nyní v ČR. Zastánce de Gaullových ideí Evropy od Lisabon až po Vladivostok.

"Co je možné se udělalo, co je nemožné, se udělá!"Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.